دسترسی سریع به مجموعه آزمایشگاه

کمبود لوازم‌خانگی به‌زودی برطرف می‌شود

«کره» پای دور زدن تحریم‌ها ایستاده‌است

امیر مهرزاد: در دو ماه آغاز امسال تولید کولر آبی، ماشین لباسشویی، یخچال و تلویزیون به ترتیب با کاهش ۴۶/۶، ۱۶، ۱۲/۸و ۱۰/۵درصدی روبه‌رو شده است.
بر اساس آخرین داده‌های مربوط به تولید از طرف مرکز ملی آمار، کالاهای منتخب صنعتی، از مجموع ۳۱ گروه کالای صنعتی، ۱۴ گروه کالایی تا پایان اردیبهشت سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته و از میان ۱۳ گروه کالاهای منتخب معدنی و صنایع معدنی ۴ گروه کالایی با کاهش تولید روبه‌رو شدند. در این مدت از آغاز سال، تولید کمباین با کاهش ۸۰/۲ درصدی، کولر آبی با کاهش ۴۶/۶درصدی، نئوپان با کاهش ۳۵/۶ درصدی، ماشین لباسشویی با کاهش ۱۶ درصدی، سموم دفع آفات نباتی با کاهش ۱۶ درصدی، یخچال و فریزر با کاهش ۱۲/۸ درصدی، انواع تلویزیون با کاهش ۱۰/۵ درصدی، روغن ساخته‌شده نباتی با کاهش ۱۰/۵ درصدی، داروی انسانی با کاهش ۹/۶ درصدی، سیگار با کاهش ۵/۶ درصدی، لاستیک خودرو با کاهش ۳/۹درصدی، تراکتور با کاهش ۳/۳ درصدی، پتروشیمی با کاهش ۲/۲ درصدی و فیبر با کاهش ۰/۸درصدی در بین کالاهای منتخب صنعتی روبه‌رو شده‌اند.این در حالی است که انواع خودروی سواری با رشد ۲۶/۳ درصدی، وانت با رشد ۲۸/۶ درصدی، اتوبوس، مینی‌بوس و ون با رشد ۴۳/۶درصدی، پودر شوینده با رشد ۱۲/۴ درصدی، انواع کاغذ با رشد ۴/۶درصدی، کارتن با رشد ۱۹ درصدی، روغن موتور صنعتی تصفیه اول با رشد ۸۰ درصدی، دوده با رشد ۱۷/۱ درصدی، الیاف و تاپس پلی‌استر با رشد ۱۲/۹ درصدی، نخ پلی‌استر با رشد ۷/۹ درصدی، فرش ماشینی با رشد ۱/۴ درصدی و الکتروموتور با رشد ۲/۱ درصدی تولید در میان کالاهای منتخب صنعتی روبه‌رو شده‌اند.
این مشکلات در حالی به وجود آمده که تولیدکنندگان لوازم‌خانگی معتقدند دلار تک‌نرخی سیاست مناسبی برای اقتصاد ایران بود اما در شیوه اجرای آن چالش‌هایی وجود داشت که همکاری‌های خارجی را با مانع روبه‌رو کرد. به گفته تولیدکنندگان، شرکت‌های ایرانی بدهی‌هایی داشتند که باید مکانیسم پرداخت و انتقال پول در نظر گرفته می‌شد. 
این اتفاق رخ نداد و خارجی‌ها به دلیل اینکه دوباره مواد اولیه ارسال کنند و بدهی‌ها بیشتر شود، ارتباط خود را قطع کردند. با این حال، گفته می‌شود که کره آماده دور زدن تحریم‌ها بوده و قصد ندارد ارتباط خود را با کارخانه‌ها و بازار ایران قطع کند.

مشکلات ارزی و رکود تولید 
علیرضا خزاعی، مدیر یکی از کارخانه‌های معتبر در حوزه تولید لوازم‌خانگی به «گسترش صنعت» گفت: درباره تحلیل آمار تولید محصولات لوازم‌خانگی باید در نظر داشت که این امر، ماه فروردین در ایران دچار رکود تولید است و دلیل اصلی آن به تعطیلات نوروزی برمی‌گردد.
 با این حال، مشکلاتی که در اردیبهشت ایجاد شد و تاکنون هم ادامه دارد به دلیل نوسان‌های نرخ ارز و تغییر برخی قوانین مبادلات ارزی بود. 
خزاعی با بیان اینکه مشکلات ارزی در کشور سفارش مواد اولیه را دچار مشکل کرد، توضیح داد: پس از برخی تصمیم‌ها فرآیند سفارش زمان‌بر و دشوار شد. 
این تولیدکننده لوازم‌خانگی با بیان اینکه اگر شرایط با همین روند ادامه پیدا کند، برندهای خارجی با محدودیت‌های شدید روبه‌رو خواهند شد، افزود: بسیاری از شرکت‌های داخلی اکنون به خارجی‌ها بدهکار هستند. علاوه‌بر این، مکانیسمی برای پرداخت بدهی‌ها در نظر گرفته نشده است. وی با انتقاد از شیوه تک‌نرخی کردن دلار در ایران گفت: تک‌نرخی کردن دلار سیاست قابل دفاعی است اما برای اجرای آن، در نظر نگرفتن شیوه پرداخت بدهی‌های قبلی باعث شد وضعیت تولید لوازم‌خانگی با رکود همراه باشد. متاسفانه در این زمینه فکری برای بازپرداخت بدهی‌های گذشته تا تغییر قوانین ارزی نشده است. خزاعی درباره شرایط انبارها توضیح داد: تا پایان سال گذشته با رکود لوازم‌خانگی روبه‌رو بودیم و انبار تولیدکنندگان پر شده بود. این در حالی بود که با افزایش نرخ غیررسمی دلار، خرید افزایش یافت و محصولات از انبار تولیدکنندگان خارج شد.

تولیدکننده آرامش بازار را می‌خواهد 
خزاعی درباره کمبود محصولات لوازم‌خانگی در بازار، توضیح داد: تولیدکننده به دنبال درگیری و ایجاد اخلال در بازار نیست. شاید برخی از افراد که محصولات لوازم‌خانگی را به طور عمده خریداری کردند اکنون محصولات خود را در انبارها نگه داشته باشند و از عرضه آنها به بازار خودداری کنند. با این حال، تولیدکنندگان وارد این فرآیندها نمی‌شوند و ترجیح می‌دهند بازار آرامش داشته باشد. 
مدیر یکی از برندهای معتبر خارجی در ایران افزود: اکنون در شرکت‌های تامین‌کننده کالایی وجود ندارد. متاسفانه شرکت‌های معتبر خارجی درحال‌حاضر در شرایط دشواری قرار گرفته‌اند. 
بیشتر این شرکت‌ها در بازار امریکا سهم قابل‌توجهی دارند. علاوه‌بر این، بازار ایران را هم نمی‌خواهند از دست بدهند. خزاعی با بیان اینکه بدهی اعتباری یکی از مشکلات این شرکت‌ها است که دولت برنامه‌ای برای پرداخت آنها در نظر نگرفته است، توضیح داد: اکنون نیز دلیل اصلی نبود کالا و رکود تولید به همین موضوع مربوط می‌شود؛ تولیدکنندگان ایران بدهی قبلی دارند و شرکت‌های خارجی نیز از ترس اینکه بدهی‌ها افزایش یابد، حاضر نیستند مواد اولیه بدهند.

کره‌ای‌ها آماده دور زدن
خزاعی به این پرسش که آیا نمی‌توان مواد اولیه را از شرکت یا کشور دیگری تامین کرد، پاسخ داد: می‌توان این کار را انجام داد و اگر مجبور شویم این کار را خواهیم کرد اما دیگر نمی‌توان با برند قبلی تولید کرد. 
وی به پرسش دیگری درباره اینکه آیا شرکت‌های داخلی آماده پرداخت بدهی‌های قبلی هستند نیز این‌گونه پاسخ داد: درباره این موضوع می‌توانیم با طرف کره‌ای وارد مذاکره شویم و زمان پرداخت بدهی‌ها را تعیین کنیم. خوشبختانه اکنون در این زمینه مشکلی وجود ندارد. مشکل اصلی در مکانیسم انتقال پول است. این مدیر کارخانه لوازم‌خانگی با بیان اینکه تا ۱۳ آبان که زمان تحریم‌های اصلی است نمی‌توان کاری کرد، افزود: در گفت‌وگویی که با طرف کره‌ای شد، آنها اعلام کردند نمی‌خواهند بازار ایران را از دست بدهند. بر اساس این گفت‌وگو، قرار شد دولت کره‌جنوبی از امریکا درخواستی برای معافیت خرید نفت ایران و ایجاد ارتباط تجاری کند. حتی این موضوع هم مطرح شد که اگر امریکا با این درخواست مخالفت کرد چه تصمیمی دارید. آنها اعلام کردند، اگر دولت امریکا معافیت ندهد برای دور زدن تحریم‌ها اقدام می‌کنیم.

لینک خبر- روزنامه صمت شنبه 6 مرداد 97