دسترسی سریع به مجموعه آزمایشگاه

حضور مرکز تحقیقات و مجموعه آزمایشگاه های همکار استاندارد شرکت صنایع گلدیران در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه سازمان صدا و سیما

چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه با شعار " رسانه ی هوشمند، رسانه ی آینده " در روزهای 21 و 22 آذرماه 1396 در مرکز همایش های سازمان صدا و سیما و با حضور مدیران و کارشناسان حوزه فنی برگزار شد. 


در این رویداد تخصصی، مرکز تحقیقات و مجموعه آزمایشگاه های همکار استاندارد شرکت صنایع گلدیران همچون سال های گذشته حضوری متفاوت و برجسته ایفا نمود. برای اولین بار و در راستای رشد تولید علم و ایجاد سهم علمی و آکادمیک در حوزه رسانه های نوین و فناوری روز در هوشمند سازی در فرآیندهای رسانه و فناوری های نوین رسانه هوشمند، پذیرش دو مقاله پرسنل مرکز تحقیقات و مجموعه آزمایشگاه های همکار استاندارد شرکت صنایع گلدیران در ارتباط با فناوریهای جدید در حوزه تلویزیون و مخابرات با عنوان های "مروری بر فناوری دامنه دینامیکی بالا (HDR)، قابلیتها، مزایا، کاربرد و استانداردها در گیرنده های تلویزیونی" و " مروری بر جنبه های امنیت برای شبکه های LTE و LTE-A " و نیز نمایش تلویزیون Hbb شرکت ال جی برای اولین بار در ایران و در پاسخ به درخواست همکاری اداره کل تحقیقات و جهاد خودکفایی سازمان صدا و سیما، که مورد توجه شرکت کنندگان داخلی و خارجی این اجلاس از جمله مدیران شرکت های خارجی ارائه دهنده فناوری های نوین رسانه، مدیران اتحادیه های تلویزیون های اروپایی و آسیایی و نیز روئسای تلویزیون ها و رادیوهای کشور های منطقه از جمله عمان، افغانستان، قرقیزستان، معاون فنی رادیو و تلویزیون عمان و مدیر کل رادیو بنگلادش، مدیر رادیو اندونزی، معاون رادیو و تلویزیون افغانستان و مدیر فنی رادیو و تلویزیون افغاستان، معاون فنی رادیو و تلویزیون ترکمنستان، دبیرکل اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی و نیز نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد سازمان صدا و سیما و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات  قرار گرفت.

در مقالات اشاره شده از نقش و حمایت های مدیریت عامل محترم شرکت صنایع گلدیران, جناب آقای مهندس علیرضا خزاعی به سبب ایجاد و توسعه فضای فنی مهندسی و تحقیقاتی در حوزه صوتی تصویری کشور تقدیر شده است.همچنین از دفتر ال جی ایران در پشتیبانی از روابط فناورانه با شرکت ال جی الکترونیکس سپاسگزاری شده است.

در این مراسم همچنین، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات  دراجلاس فناوري رسانه درسالن همايشهاي بين المللي صدا و سيما گفت: محور فناوري و محتوا دو محور اصلي تبليغات است كه به فرموده ي امام خميني(ره) تاثير گذارتر از سلاح جنگي هستند.

آذري جهرمي افزود: فناوري اقسام مختلفي دارد و نحوه توليد و توزيع محتوا از جمله حوزه هايي است كه در رسانه وجود دارد .وزير ارتباطات با بيان اينكه فناوري با خود فرهنگ مي آورد افزود: امروز دنيا به كوتاه گويي و گزيده گويي رسيده است كه اين موضوع را حضرت علي(ع) 1400 سال پيش در فرمايشات خود گفته اند. او با بيان اينكه در فناوري رسانه اي لازم است برداشت و پردازش نهايي در ذهن افراد شكل گيرد، ادامه داد: بايد با دادن كدها و استفاده از ظرفيت هاي رسانه اي در اين عرصه تاثير گذار باشيم . همانطور كه مي بينيم يك رسانه مانند توييتر با كاراكتر محدود حداكثر تاثير ارتباطي را خواهد داشت.
آذري جهرمي با اشاره به اينكه تبديل آنالوگ به ديجيتال و افزايش كيفيت، به دريافت محتوا براي بيننده كمك كرده است، افزود:آنچه در دنياي كنوني در حال رشد است، خدماتي است كه بر پايه ديجيتال ارائه مي شود و در فناوري هاي نوين رسانه اي محتوا همان شبكه است.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات خاطر نشان كرد:امروزه 3 اپراتور با صد ميليون گوشي و تبلت در كشور فعال هستند و از اين تعداد 42 ميليون نفر از خدمات پهن باند استفاده مي كنند كه ضريب نفوذ بسيار بالايي را نشان مي دهد.
آذري جهرمي افزود: امروزه با توسعه فناوري ها، فرهنگ رسانه ها هم تغيير پيدا كرده است .اگر چه درعرصه نوين رسانه ها،الزامات قانوني مختلفي هست ودر قانون اساسي گفته شده است كه شبكه هاي تلويزيوني انحصارا در اختيار صدا و سيما است و عمل به قانون اساسي به عنوان ميثاق جامعه حتمي است .
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تاكيد كرد:در عرصه رسانه اي جديد اگر سياست ها درست نباشد، نه تنها نمي توانيم حرف حق را بزنيم بلكه رسانه هاي نوظهور جايگاه محتوايي ما را تحت تاثير قرار مي دهند. آذري جهرمي افزود: رسانه هاي نوين فرصتي هستند كه در شرايط تحريم و محدوديت بتوانيم اهداف محتوايي و سريال هاي اعتقادي همچون مختارنامه را با كشورهاي ديگر به اشتراك بگذاريم. وزير ارتباطات گفت: 60 درصد از شبكه ملي اطلاعات، محتواي صوت و تصوير است كه در همين راه سرويس هاي حجمي را كنار گذاشتيم. همچنين مجوزهايي براي تحقق شبكه ملي اطلاعات صادر شده است .
او خاطر نشان كرد: خيلي از ايراني هاي خارج از كشور مايلند كه از شبكه هاي ايراني استفاده كنند كه بعضي زيرساخت ها آماده نشده است در حالي كه ما  بايد در بازارهاي بين المللي رسانه سهم داشته باشيم.
آذري جهرمي خاطرنشان كرد: به حركت جهادي صدا و سيما در حوزه مقاومت افتخار مي كنيم و اين حركت،ظرفيت بالاي صدا و سيما در خارج از كشور را نشان مي دهد. 
وزير ارتباطات و فن آوري اطلاعات با قدرداني از تلاش هاي رسانه ملي براي پوشش ديجيتال كشور، از گستره 91 درصدي ديجيتال در كشور به عنوان اقدامي جهادي ياد كرد .


همچنین دکتر عليدادي معاون توسعه و فناوري رسانه در افتتاحيه چهاردهمين اجلاس سراسري فنآوري رسانه از تحولات جهاني رسانه ها و ضرورت رسيدن به رسانه هوشمند سخن گفت.

دکتر عليدادي در اين مراسم با بيان اينكه جهان كنوني، جهان دگرگوني علم و فناوري، در تمامي عرصه‌هاست و رسانه‌ها به عنوان مهم‌ترين عامل ارتباطات و روابط مردمي و فرهنگي و اجتماعي از اين امر، مستثني نيستند گفت: اكنون رسانه‌هاي همگاني نيز، در دايره اين تغييرات قرار گرفته‌اند؛ هر چند در طول تاريخ، بهره‌برداري از فناوري‌هاي نو در رسانه‌هاي همگاني، شكل منسجمي داشته و گاهي اين فناوري‌ها موفق و گاهي ناموفق بوده‌اند ولي مسير حركت آنها رو به رشد بوده تا به مرحله كنوني رسيده است. وي از تحولات دنياي رسانه‌اي امروز سخن گفت و اظهار داشت: سبد رسانه‌اي تكميل شده و هر روز، شاهد ايجاد امكانات خدمات و رسانه‌هاي جديد هستيم.

رئيس سازمان صدا و سيما در مراسم اختتاميه چهاردهمين اجلاس سراسري فنآوري رسانه بر حمايت و تعامل بيشتر با شركت هاي دانش بنبان در جهت خودكفايي در حوزه فنآوري رسانه تاكيد كرد.

 به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، رئيس سازمان صدا و سيما در اين مراسم ، نهضت توليد محتوا در فضاي مجازي را در صدر برنامه‌هاي درحال اجراي رسانه ملي دانست و گفت: در آينده شاهد پيشرفت بيش‌تر در فضاي مجازي خواهيم بود و اين نظريه را به اثبات مي‌رسانيم كه برودكست‌ها بايد بمانند و با حداكثر استفاده از فضاي مجازي، خود را بيش‌‌تر در معرض ديد مخاطب قرار دهند.
رئيس رسانه‌ ملي با بيان اينكه بايد براي استفاده از توليدات كاربران در فضاي مجازي برنامه‌اي دقيق داشته باشيم، گفت: بعد از پشت سر گذاشتن توليدات حرفه‌اي در فضاي مجازي در آينده با توليدات نيمه‌حرفه‌اي، به‌ويژه توليدات ويژه كاربران مواجه خواهيم بود و متخصصان فني ما بايد خود را براي اين موضوع و استفاده از اين توليدات آماده كنند. دكتر عسكري اهتمام به مطالعات راهبردي در حوزه فني و آينده‌پژوهي و طراحي بهتر براي آينده را از اولويت‌هاي معاونت توسعه و فناوري رسانه دانست و افزود: تلاش براي توليد علم در همكاري با مراكز علمي و دانشگاهي و اهميت دادن به خلاقيت، نوآوري و هوشمندي در موج‌‌آفريني از اهم برنامه‌هاي آينده ما در رسانه ملي خواهد بود.