دسترسی سریع به مجموعه آزمایشگاه

سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت در دهمین همایش تحقیق و توسعه

 دهمین همایش تحقیق و توسعه صنایع و معادن در تاریخ 95/09/22 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار گردید. در همین خصوص مهندس نعمت زاده  با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته صنعتی سهم تحقیقات کاربردی حدود 70 درصد است افزود : در تمام علوم و به خصوص علوم تجربی پژوهش پایه پیشرفت علم است و این حوزه همیشه مورد تاکید رهبر انقلاب بوده است.

نعمت زاده تصریح کرد : باید تلاش کنیم نسبت تحقیقات به نفع تحقیقات کاربردی بیشتر شود.
وی افزود  : بار سنگین این امر مهم بیشتر بر دوش فعالان اقتصادی و بنگاههای صنعتی است.
نعمت زاده تاکید کرد : بابد با مراکز علمی و دانشگاهی ارتباط بیشتری داشته باشیم چراکه ارتباط صنعت و دانشگاه بیشتر به صنعت سود می رساند.
وی یادآور شد : باید توجه داشت که هزینه کرد در تحقیقات هزینه نیست بلکه درآمد است و باید دانشگاهها و مراکز علمی کمک کنند تا به زبان مشترکی دست یابیم ، بحث فناوری و تحقیقات کاربردی مطرح است.
نعمت زاده با اشاره به لزوم ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در واحدهای صنعتی افزود : این واحد R&D  پل ارتباطی صنعت و دانشگاه هستند که نیازهای صنعت را استحصال کرده  و در آن سو این دو را به هم نزدیک می کنند و داشتن واحد تحقیق و توسعه حتی در واحدهای کوچک و متوسط ضروری است.
وی از جمله کاربرد ها و محاسن واحدهای تحقیق و توسعه را ارتباط با دانشگاه ، نوآوری ، اصلاح فرایندها و بهبود آن ، کاهش قیمت تمام شده و رقابت پذیری و به حداقل رساندن ضایعات برشمرد و گفت : تحقیقات باید هدفمند و در خدمت جامعه و اقتصاد باشد .
نعمت زاده ادامه داد : تحقیق و توسعه اگر نهادینه شود باعث بهبود رضایت مشتری و معرفی مواد اولیه جدید می شود.
وی درادامه با اشاره به اقتصاد مقاومتی گفت : این مبحث موضوعی است که کاملا کارشناسی شده و نمی توان به آن ایراد گرفت و تمام مزیتهای فعالیتهای اقتصادی در آن مطرح است.
وزیر صنعت ، معدن و تجارت با برشمردن 5 رویکرد اقتصاد مقاومتی اظهار کرد : مردمی و درگیر شدن آحاد مردم ، دانش بنیان بودن بالاخص با تحولات سریع توسعه علوم دردنیا ، عدالت خواهی ، استفاده از توانمندی درونی خودمان و امکانات طبیعی و ارتقای اینها ، اتصال به جهان و رویکرد برون گرایی و تعاملات اقتصادی و تجاری و فرهنگی از رویکردهای اقتصاد مقاومتی است.
وی وزارت تحت امر خود را هماهنگ کننده برنامه اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد و گفت : با کمک وزارتخانه های ذیربط حرکتی را شروع کرده ایم و هفته پژوهش ثمره اینهاست.
نعمت زاده  ادامه داد : اگر صنایع دانش بنیان صنعتی در کنار صنایع باشند هم افزایی ایجاد می شود و این نوع صنایع باعث می شوند که دانش در صنعت نفوذ بیشتری داشته باشد.
به گفت وی اگر صنایع بزرگ کشوردانش بنیان شود اثرات آن چند برابر خواهد شد.