دسترسی سریع به مجموعه آزمایشگاه

مدیریت انرژی و ایمنی لوازم خانگی برقی

لوازم خانگی برقی (مدیریت انرژی  و ایمنی)

امروزه با پیشرفت سریع و روز افزون دانش و تکنولوژی در تمامی صنایع نظیر صنایع غذایی، خودرو سازی، لوازم خانگی، حمل و نقل، ساختمان، کشاورزی و ... با ظهور نوآوری های متعددی مواجه و به سمت و سویی در حال حرکتیم که در آن تجهیزات، دستگاهها، محصولات و فرآورده های مختلف موجب آسایش و راحتی هر چه بیشتر همگان شود.

از اینرو توجه به چند نکته، مهم و حائز اهمیت می باشد که از جمله ی آنها می توان به موضوع حیاتی انرژی پرداخت. از آنجا که در سالیان اخیر توجه به موضوع انرژی ( آب، برق، سوختهای فسیلی و ... ) در تمام دنیا مورد بحث بوده ما نیز باید در تمامی سطوح اعم از تولید، انتخاب/خرید و استفاده محصولات به این امر مهم توجه نماییم.

اما این سوال ممکن است برای همگان پیش بیاید که ضرورت و اهمیت توجه به انرژی چیست و چرا ما باید در انتخاب محصولات به موضوع انرژی توجه کنیم؟ پاسخ شما چیست؟

بهتر است در پاسخ ابتدا به این نکته اشاره کنیم که در سالهای اخیر آمارهای جهانی نشان دهنده ی کاهش شدید منابع انرژی از جمله آب و سوختهای فسیلی می باشند. که در واقع زنگ هشداری برای تمام مردم دنیاست چرا که 1. ما نسبت به آیندگان در چگونگی استفاده و صرفه جویی این منابع خدادادی مسئولیم و 2. با کاهش این منابع در آینده ما برای تامین آنها باید بهای بیشتری بپردازیم که جنبه اقتصادی آن نیز از اهمیت فراوان برخوردار است. پس تمامی مردم دنیا باید توجه به میزان مصرف و صرفه جویی این منابع را بعنوان یک مسئولیت اجتماعی پذیرفته و سعی در بقا و حفظ آنها کنند.

از اینرو همگان باید در تمامی سطوح، توجه ویژه ای به موضوع انرژی داشته باشند، به طوری که از یک سو تولید کنند گان با تولید محصولات با کیفیت که هم راندمان بالایی داشته و هم انرژی کمتری مصرف کنند، همچنین در تولید محصولات از روشهای علمی استفاده کنند که در نهایت منجر به کاهش و صرفه جویی در مصرف انرژی شوند، از سویی دیگر مصرف کنندگان و مشتریان نیز 1. با افزایش سطح دانش و آگاهی در انتخاب محصولاتی با راندمان بالا و مصرف انرژی پایین همچنین 2.اصلاح الگوی مصرف انرژی موجب کمک به این امر مهم می گردند.

در این مقاله از طرفی سعی بر آن شده تا  با ارائه ی اطلاعات بسیار مفید و عملکردی در خصوص استانداردهای تعیین مصرف و برچسب انرژی، استانداردهای تعیین مصرف و برچسب آب و استانداردهای ایمنی لوازم خانگی موجب آشنایی خوانندگان عزیز و کسب مهارت و آگاهی های لازم هنگام انتخاب و خرید محصولات لوازم خانگی و از طرفی دیگر با ارائه راهکارهای مناسب به تولید کنند گان شاهد تولید محصولات منطبق با استانداردهای ملی و بین المللی باشیم.

تعیین مصرف و برچسب انرژی محصولات لوازم خانگی برقی:

    

یکی از مشخصه های مهم محصولات لوازم خانگی که مشتریان هنگام خرید باید به آن توجه کنند برچسب انرژی می باشد که بر روی محصول و بسته بندی آن نصب می گردد و از آنجا که الزام سازمان ملی استاندارد   می باشد تولید کنند گان موظفند این برچسب را که در واقع نشان دهنده میزان و رتبه مصرف انرژی الکتریکی/آب و همچنین رتبه پارامترهای عملکردی و کلاس کاری محصولات بوده و راهنمای مصرف کنندگان جهت آگاهی و انتخاب محصول می باشد را بر روی محصولات تولیدی خود درج نمایند.

در واقع به زبان ساده هر یک از محصولات لوازم خانگی وظیفه ی اصلی و تعیین شده ای دارند که باید علاوه بر بالا بودن قابلیت های عملکردی، مصرف انرژی/مصرف آب پایینی داشته باشند. به عنوان مثال ماشین های لباسشویی باید به ازای قدرت پاک کنندگی (عملکرد شستشوی) بالا و قدرت آبگیری بالا ، مصرف انرژی الکتریکی و مصرف آب پایینی داشته باشند، در اینصورت است که می توان گفت محصول کاملا دارای عملکرد و بازدهی بالا و کلاس مصرف انرژی مناسب است پس نکته مهم این است که مصرف انرژی پایین به تنهایی نشان دهنده ی تایید محصول نمی باشد بلکه مصرف انرژی الکتریکی و مصرف آب پایین در ماشین های لباسشویی در قبال عملکرد بالا ارزشمند است، زیرا فلسفه تولید و استفاده از ماشین های لباسشویی این است که با حذف یک عمل دستی (شستشوی لباسها) و مکانیزه کردن آن علاوه بر صرفه جویی در زمان، لباس ها و منسوجات تمیز تر و مصرف انرژی کمتری داشته باشیم.

در این راستا تولید کنندگان باید نکات استانداردی مهمی در خصوص عملکرد و ایمنی در تولید محصولات خود بکار گیرند تا هم با افزایش سطح کیفیت و بازدهی عملکرد ، محصولاتی منطبق با استاندارد تولید کرده و هم در نهایت باعث افزایش سطح رضایتمندی مشتریان گردند.

 

عناوین و شماره استانداردهای ملی و بین المللی مرتبط با الزامات آزمون و تولید محصول ماشین لباسشویی جهت آشنایی در زیر آورده شده است:

 

استانداردهای عملکرد ، تعیین مصرف و برچسب انرژی / برچسب آب ماشین های لباسشویی:

 ماشین های لباسشویی برای استفاده خانگی - روش های اندازه گیری عملکرد (روش 2)  به شماره 20926INSO  که معادل استاندارد بین المللی EN60456 می باشد.

  ماشینهای لباسشویی تمام اتوماتیک خانگی - معیارها و مشخصات فنی مصرف انرژی و دستورالعمل برچسب انرژی به شماره 2-20926INSO   که معادل استاندارد بین المللی EU_1061_2010_eu می باشد.

  ماشینهای لباسشویی برقی خانگی – تعیین معیار مصرف آب و دستورالعمل برچسب آب به شماره18614INSO  که معادل استاندارد بین المللی AS/NZS-6400, Section 2.3: 2011  می باشد.

  وسایل برقی خانگی و مشابه-ایمنی-قسمت 1 : الزامات عمومی به شماره 1-1562 که معادل استاندارد بین المللی IEC60335-1 می باشد.

وسایل برقی خانگی و مشابه -ایمنی-قسمت 2-7: الزامات ویژه ماشین های لباسشویی به شماره      7-2-1562 که معادل استاندارد بین المللی IEC60335-2-7 می باشد.

گردآورندگان:

مجید تاک

مدیر کیفی مرکز تحقیقات و مجموعه آزمایشگاههای همکار استاندارد شرکت صنایع گلدیران

امید نوریان

کارشناس فنی مرکز تحقیقات و مجموعه آزمایشگاههای همکار استاندارد شرکت صنایع گلدیران

بیتا هرزندی

کارشناس فنی مرکز تحقیقات و مجموعه آزمایشگاههای همکار استاندارد شرکت صنایع گلدیران